فاطمه زهرا(سلام الله علیها) حبیبه خدا

يا فاطمة! إن الله يغضب لغضبك و يرضى لرضاك: فاطمه ( سلام الله علیها) جان! خداوند به خاطر خشم تو، خشمگين مى‏ شود و به خاطر خشنودى تو، خشنود مى‏ گردد.

سخن گفتن از دردانه خلقت هستی فاطمه زهرا سلام الله علیها در جایی که حدیث قدسی وجود خلقت را به وجود فاطمه سلام الله علیها می داند بی معنی است.

پيامبر اكرم(ص) هم با گفتار و هم با عمل مراتب فضل و كمال دختر خود را به مردم نشان مى‏ دادند. هرگاه از سفرى برمى‏ گشتند، ابتدا به منزل فاطمه زهرا( سلام الله علیها) وارد مى‏ شدند و مدتى مى‏ نشستند، سپس به منزل خود مراجعت مى‏ نمودند. 

رواياتى كه در فضل آن حضرت نقل شده است، (چه در كتب اهل سنت و چه كتب اماميه) بسيار زياد است، از جمله اينكه فرمودند: فاطمة بضعة منى؛ يؤذينى ما آذاها و يريبنى ما أرابها: فاطمه( سلام الله علیها) پاره تن من است؛ هر كه سبب آزار او شود، مرا آزرده و هر كه به او بدى رساند، به من بدى رسانده است. 

و فرمودند: يا فاطمة! إن الله يغضب لغضبك و يرضى لرضاك: فاطمه ( سلام الله علیها) جان! خداوند به خاطر خشم تو، خشمگين مى‏ شود و به خاطر خشنودى تو، خشنود مى‏ گردد. 

حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها الگوى امام مهدى (عج)

امام زمان (عج) در توقيعى به خط مبارك خود، بعد از دعا براى عافيت شيعيان از ضلالت و فتنه‌ها و درخواست روح يقين و عاقبت به‌خيرى آنها و تذكر به امورى چند مى‌فرمايد: «و فى ابنة رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله لى أسوة حسنة» 

«فاطمه سلام الله علیها دختر رسول خدا صلّى اللّه عليه و آله براى من اسوه و الگويى نيكوست.» 

در اينكه حضرت مهدى (عج)، كدام گفتار يا رفتار حضرت فاطمه سلام الله علیها را سرمشق خويش قرار داده‌اند، احتمالات فراوانى بيان شده است كه در اين‌جا به سه مورد آن اشاره مى‌كنيم: 

حضرت زهرا سلام الله علیها تا پايان عمر شريفش با هيچ حاكم ظالمى بيعت نكرد. 
حضرت مهدى (عج) هم بيعت هيچ سلطان ستمگرى را بر گردن ندارد.

شأن صدور اين نامه اين است كه برخى از شيعيان، امامت ايشان را نپذيرفتند.  حضرت در جواب عملكرد آنها فرمود: «اگر مى‌توانستم و مجاز بودم آن‌چنان مى‌كردم كه حق بر شما آشكار گردد به‌گونه‌اى كه هيچ‌ شكى بر شما باقى نماند، ولى مقتداى من حضرت زهرا سلام الله علیها است. ايشان با اينكه حق حكومت از حضرت على (ع) سلب شد، هيچ‌گاه براى بازگرداندن خلافت، از اسباب غيرعادى استفاده نكرد، من نيز از ايشان پيروى مى‌كنم و براى احقاق حقّم در اين دوران، راه‌هاى غيرعادى را نمى‌پيمايم. 

حضرت در پاسخ نامه فرموده‌اند: «اگر علاقه و اشتياق ما به هدايت و دستگيرى از شما نبود به سبب ظلم‌هايى كه ديده‌ايم، از شما مردمان روى‌گردان مى‌شديم». امام، با اشاره به حضرت زهرا سلام الله علیها مى‌خواهد بفرمايد: همان‌طورى كه دشمنان به حضرت زهرا سلام الله علیها آزار و اذيت روا داشتند و سكوتى كه مسلمانان پيشه كردند، هيچ‌كدام سبب نشد كه ايشان از دعا براى مسلمانان دست بكشند، بلكه ديگران را بر خود مقدم مى‌داشتند، من نيز اين ظلم‌ها و انكارها را تحمل مى‌كنم و از دل‌سوزى و دعا و راهنمايى و. . . براى شما چيزى فرو نمى‌گذارم.

برخی از ویژگی های حبیبه خدا فاطمه زهرا(سلام الله علیها)

رسول خدا(ص) فرمود: فی الجنة درجة تدعی الوسیلة فاذا سالتم الله فاسالوا لی الوسیلة قالوا یا رسول الله من یسکن معک فیها؟ قال علی و فاطمة و الحسن و الحسین در بهشت درجه ای به نام «وسیله» است. هرگاه خواستید، هنگام دعا، چیزی برایم بخواهید، مقام وسیله را از خداوند خواستار شوید. گفتند: یا رسول الله! چه کسانی دراین درجه (مخصوص) با شما همنشین خواهند بود؟  فرمود: علی، فاطمه، حسن و حسین. [فاطمة الزهراء، علامه امینی ص 99]

در كنزالعمال آمده است:
«فاطمه سلام الله علیها نامش نهادند، چرا كه خداوند او و دوستدارانش را از آتش جدا نموده است. صاحب كنزالعمال مى گويد: ديلمى به نقل از ابى هريره اين روايت را از رسول خدا نقل كرده است. [كنزالعمال ج 6، ص 219. ]

در صحيح ترمذى به نقل از عايشه، آمده است: 
كسى را نديدم كه شباهت وى و وقار و سيره ى او در نشست و برخاست به رسول اكرم (ص) بيش از فاطمه سلام الله علیها باشد. هرگاه فاطمه (سلام الله علیها) بر رسول اكرم (ص) وارد مى شد، رسول خدا سوى او مى شتافت، او را مى بوسيد و در جاى خود مى نشاند. [ صحيح ترمذى، ج 2، ص 319. ]

بیماری فاطمه (سلام الله علیها)

سرانجام فاطمه (سلام الله علیها) بر اثر شدت ضربات و لطماتی که به او بر اثر هجوم به خانه‌اش و وقایع پس از آن وارد گشته بود، بیمار گشت و در بستر بیماری افتاد. گاه به زحمت از بستر برمی‌خاست و کارهای خانه را انجام می‌داد و گاه به سختی و با همراهی اطفال کوچکش، خود را کنار تربت پیامبر (ص) می‌رساند و یا کنار مزار حمزه عموی پیامبر (ص) و دیگر شهدای احد حاضر می‌گشت و غم و اندوه خود را بازگو می‌نمود.

وصیت

در ایام بیماری، فاطمه (سلام الله علیها) روزی امام علی (ع) را فراخواند و آن حضرت را وصی خویش قرار داد و به آن حضرت وصیت نمود که پس از وفاتش، فاطمه (سلام الله علیها) را شبانه غسل دهد و شبانه کفن نماید و شبانه دفن کند و احدی از کسانی که در حق او ستم روا داشته‌اند، در مراسم تدفین و نماز خواندن بر جنازه او حاضر نباشند.

شهادت

سرانجام روز سیزدهم جمادی الاولی یا سوم جمادی الثانی سال یازدهم هجری فرا رسید. فاطمه (سلام الله علیها) آب طلب نموده و بوسیله آن بدن مطهر خویش را شستشو داد و غسل نمود. سپس جامه‌ای نو پوشید و در بستر خوابید و پارچه‌ای سفید به روی خود کشید؛ چیزی نگذشت که دخت پیامبر، بر اثر حوادث ناشی از هجوم به خانه ایشان، دنیا را ترک نموده و به شهادت رسید؛ در حالیکه از عمر مبارکش بنا بر مشهور، ۱۸ سال بیشتر نمی‌گذشت و بنا بر مشهور تنها ۹۵ روز پس از رسول خدا در این دنیا زندگی نمود.

Secured by Siteground Web Hosting